“LEAF PLAY”

Týždeň pohybových aktivít v lístím.

Je tu znova ročné obdobie jeseň. Vonkajšia teplota sa mení, vietor silnie a vzduch sa ochladzuje. Aká môže byť pre deti lepšia aktivita na jeseň ako Leaf Play – hra s lístím ? Nazbierali sme lístie, ktoré sme spoločne tento týždeň využili na pohybové aktivity vonku. Všetci vieme, aký zábavný môže byť deň na čerstvom vzduchu, ale vedeli ste, aké sú zmyslové výhody, ktoré vám prinesie napríklad skok do veľkej hromady listov?

Hmat : Hmatový zmysel umožňuje dieťaťu vnímať dotyk, tlak, chlad, teplo a bolesť. Umožňuje nám interpretovať náš svet prostredníctvom našich rúk, nôh, pokožky a celého nášho tela. Interpretujeme všetko prostredníctvom nášho hmatového systému. Hmatový systém sa vyžaduje, aby deti vhodne koordinovali, organizovali, rozlišovali a interpretovali dotyky. Hra s listami je vynikajúci spôsob, ako môžu deti rozpoznávať kvalitu ich povrchu, veľkosť, tvar a konzistenciu. Keď deti nesú listy z jedného miesta na druhé, alebo stavajú hromadu listov, vyskúšajú si svoju schopnosť odhadnúť, akú silu potrebujú na dvihnutie alebo prenesenie listov. Všetky tieto jednoduché hry s lístím im pomôžu usporiadať svoje zmyslové systémy a pomôžu im rozvíjať dôležitú jemnú motoriku.

Pohyb : Za zmysel pre pohyb je zodpovedný vestibulárny zmysel. Umožňuje deťom cítiť sa bezpečne, poznávať svoje okolie a bezpečne sa v ňom pohybovať. Hra s lístím môže byť vynikajúcim zdrojom pohybu a aktivity, ktorá stimuluje zmyslový systém. Skákanie do obrovských hromád listov, behanie po lístí a vyhadzovanie listov do vzduchu je nielen zábavné a vzrušujúce, ale aj mimoriadne dôležitou súčasťou rozvoja zmyslových systémov vášho dieťaťa. Koordinácia pohybu : Proprioceptívny zmysel je zodpovedný za naše zmysly vedomia tela. Týka sa našej schopnosti rozpoznať, kde sme v priestore okolo nás. Ktoré dieťa nemá rado hrabanie, zbieranie lístia na hromady a skákanie do nich? Pri všetkých týchto činnostiach deti  zapájajú viacero rôznych svalov do koordinovaného pohybu.

Zrak: Vizuálny vnem je zodpovedný nielen za náš zrak, ale aj za rozlíšenie veľkosti a lokalizácie objektov. Obrovská hromada listov a hra s lístím je skvelá na rozvoj vizuálnych motorických schopností pri hraní rôznych možných hier.

Je to len niekoľko z mnohých výhod Leaf play. Spolu s hmatovými, pohybovými a zrakovými zmyslami poskytuje Leaf play príležitosti pre rozvoj jazyka, jemnú motoriku a tvorivú hru. Nehovoriac o hodinách zábavy 😊

Pridaj komentár